Épp két éve volt a nagy tátrai vihar
"Elpusztult a Tátra"
"A Tátra már sosem lesz olyan, mint amilyennek megismertük"
"Valósággal leborotválta az orkán a Magas-Tátrát"
"A Tátrai Nemzeti Park gyakorlatilag megsemmisült"
Ilyen és ehhez hasonló híreket olvashattunk két éve.
A hatás a mai napig tart: fórumokon sokan kérdezik, hogy vannak-e már fák a Tátrában, ill. hogy inkább nem is mennek oda, mert nem szeretnének szembesülni a lehangoló látvánnyal. Azt kell mondanom, hogy nem csak a vihar, hanem a média is nagy károkat okozott.
A pusztítás elképesztő méretű volt ugyan, de a Tátra sem kicsi. A vihar egy kb. 2,5 km széles és kb. 30 km hosszú sávot tarolt le, indokolatlan tehát azt mondani, hogy elpusztult a hegység. (Ide kattintva pirossal jelölve láthatjátok a viharzónát.) Ami szerencsétlenség, hogy a vihar sávja pont a legsűrűbben látogatott területeknél húzódik, a hegység déli lábánál. A legtöbb ember csak idáig jön el, nem megy fentebb, pedig akkor láthatná, hogy igen kiterjedt fenyvesek vannak most is még a déli oldalon is, az északiról (ahol a völgyek is hosszabbak) nem is beszélve.
Az sem közismert, hogy ez a vihar nem is példa nélküli.
Tátraszéplak (Tatranská Polianka) 1915-ben. A forrás ismét a TatryBLOG .
A Tanap ezzel foglalkozó oldalán több vihart is felsorolnak, illetve több képet is publikálnak a régi viharokról.
Egy szó mint száz: a vihar szörnyű volt, de a Tátra továbbra is él, és vidáman lehet benne túrázni-kirándulni, alig szembesülünk a pusztítással, ha nem csak a falvakban és környékükön járkálunk.
Végezetül belinkelem az index.hu korebeli helyszíni riportját, a legalaposabb írást, amit akkoriban olvastam a témáról. Klikk ide .
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
Friss hozzászólások
13 év 9 hét
13 év 9 hét
13 év 11 hét
13 év 12 hét
13 év 21 hét
13 év 21 hét
13 év 29 hét
13 év 29 hét
13 év 30 hét
13 év 39 hét